Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.

W piątek 5 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku lekcja biblioteczna „Bohaterowie bajek i baśni – krasnoludki”.

Uczniowie klasy II szkoły podstawowej w Grabowie wspólnie z opiekunką panią Haliną Makarewicz rozpoczęli wizytę w bibliotece zabawą ruchowo-naśladowczą inspirowaną słowami piosenki „My jesteśmy krasnoludki”. Następnie po wysłuchaniu fragmentu  książki Marii Konopnickiej ”O krasnoludkach i o sierotce Marysi” przystąpiono do opisu wyglądu i charakterystycznych cech krasnala. Na podstawie wierszy, min. Jana Brzechwy ”Trzy wesołe krasnoludki”, Czesława Janczarskiego – „Krasnoludek” ,Wandy Grodzieńskiej - „Hania i krasnoludek” , bajki Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz innych utworów, dzieci mówiły: jak wyglądają, gdzie żyją i czym zajmują się małe duszki.  Najwięcej emocji i radości dostarczyła zabawa, która polegała na naśladowaniu pracy krasnoludków. Podsumowując wszyscy zgodnie stwierdzili, że krasnoludki choć niewielkiego wzrostu to istoty bardzo pracowite, uczynne, gościnne, wesołe i opiekuńcze. Ostatnim zadaniem a jednocześnie praca domową dla uczniów było na  otrzymanym od bibliotekarki diagramie odszukanie i zaznaczenie 11 imion najbardziej znanych krasnali.

Bajki i baśnie wszyscy kochają
i chętnie głośno je czytają.
Krasnoludki tam mieszkają,
główki z kartek wychylają
i na Ciebie tam czekają -
w świat niezwykły zapraszają!