W piątek, 8 września 2023 r. na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Grabowie, odbyło się Narodowe Czytanie.

W tym roku fragmenty „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej przeczytali: Wójt Gminy Grabowo Pan Andrzej Piętka, Przewodniczący Rady Gminy Grabowo Pan Janusz Wiśniewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej W Grabowie Pan Zbigniew Rogowski, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Pani Małgorzata Rybicka, Pedagog szkolny Pani Hanna Bagińska oraz troje odważnych uczniów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i sami zgłosili się do przeczytania fragmentów powieści. W ramach podziękowania i zachęcenia też innych, uczniom ; Klaudii Mroczkowskiej, Karolowi Kiełczewskiemu oraz Kacprowi Niecikowskiemu Wójt Gminy Grabowo Pan Andrzej Pętka wręczył atrakcyjne upominki.

Zainicjowana w 2012 roku  akcja Narodowego Czytania z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, chociaż jak podkreślają patroni honorowi wydarzenia para prezydencka – Andrzej i Agata Duda, w Narodowym Czytaniu nie chodzi o bicie rekordów, ponieważ głównym celem tej akcji jest promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa. Jest to także wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu przy dobrej literaturze.

Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Publiczna Gminy Grabowo i Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Grabowie.