W środę 20 czerwca, odbył się  w gminie Grabowo „Odjazdowy Bibliotekarz”- rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników, miłośników książek i rowerów. Organizatorami lokalnej inicjatywy promującej czytelnictwo byli: Biblioteka Publiczna Gminy Grabowo, Biblioteka Szkolna, Szkoła Podstawowa w Surałach, Szkoła Podstawowa w Grabowie oraz Strażacy OSP w Grabowie.

W rajdzie wzięło udział około 60 osób. Przed wyjazdem w trasę wszyscy uczestnicy zaopatrzeni zostali w pomarańczowe balony (kolor charakteryzujący akcję ).

Trasa rajdu, podobnie jak w latach ubiegłych, wiodła malowniczym szlakiem w kierunku miejscowości Surały . Tam, po krótkim odpoczynku, na dziedzińcu szkoły, uczestnicy wzięli udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. W związku z przypadającym w tym roku świętem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w programie dla starszych uczniów zaplanowano Konkurs Wiedzy o Polsce. Poziom wiedzy uczestników był tak wyrównany, że dopiero dogrywka wyłoniła laureata, którym został Tomek Świderski. Młodsi uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące bajek i  literatury dziecięcej.  Jak zwykle najwięcej wrażeń dostarczyły konkurencje sportowe w tym chyba najbardziej emocjonująca  zabawa przeciągania liny.

Posileni kiełbaskami z grilla, piciem i słodyczami w asyście OSP i Policji, około godziny 15.00 uczestnicy udali się w drogę powrotną. Pogoda jak zwykle nas nie zawiodła. Humory dopisały! Stałych bywalców i tych jeszcze niezdecydowanych zapraszamy za rok!