Narodowe Czytanie 2020

narodowe_czytanie.png

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

W piątek 11 września o godzinie 10.00 na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Grabowie odbyło się Narodowe Czytanie Dramatu Juliusza Słowackiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie 2020 objęte jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Na Narodowe Czytanie zaprosiła:

Biblioteka Publiczna Gminy Grabowo,

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie,

Szkoła Podstawowa w Grabowie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w 2019 nowele polskie.